Klipr Boekanier

Domovský přístav:              Makkum

Oblast plavby:                     Waddenzee, IJsselmeer, Markermeer, Fríská jezera

Typ lodě:                             Klipper

Délka lodě:                         33 m

Šířka:                                    6 m

Ponor:                                   1,3 m

Plocha plachet:                   480 qm

Motor:                                  DAF 1160 (200 HP)

Počet osob:                         26

Kajuty:                                 5x2, 4x4

Sprchy:                                3

Toalety:                                3

 

Dvoustěžňový klipper Boekanier byl postaven v roce 1887 v loděnicích ve Woubrugge, na jihu od Amsterdamu. Jako nákladní plachetnice se plavil vodami Nizozemí, Belgie, Německa, Dánska i Anglie. Převážel různé druhy nákladů, například obilí, kukuřici, štěrk, stavební kameny, ocel. Posádku kapitán obvykle rekrutoval ve své vlastní rodině, na lodi s ním žila jeho žena a úlohu plavčíků zastávaly děti.

Boekanier se svobodně plavil až do okupace Nizozemska za druhé světové války. Nacisté loď zkonfiskovali, osadili ji motorem a odstranili takeláž. Pět let ji používali pro přepravu munice.

Po válce byl Boekanier vrácen svému majiteli, který se na něm plavil až do roku 1960. Poté byla loď prodána novému majiteli. Ten ji dal rozříznout v půli a nastavil ji o dvanáct metrů, aby zvětšil nákladní prostor. Bylo to levnější, než nechat si postavit loď novou. Prodloužený Boekanier se jako nákladní loď plavil až do osmdesátých let. V té době byl již příliš malý a zastaralý oproti modernějším lodím. Byl tedy ponechán svému osudu kdesi v Holandsku a měl se v tichosti rozpadnout.

V roce 1990 si však lodi všiml Joop Bosshardt, koupil ji a opět ji rozřízl v půli. Tentokrát však proto, aby jí vrátil její původní délku 33 metrů, kompletně ji restauroval, obnovil takeláž a v nákladním prostoru vybudoval kajuty. Dal Boekanierovi novou šanci na život a loď se mu odměnila. Dnes se spolu plaví již přes pětadvacet let. Loď je v dokonalé kondici a kdo chce, může s kapitánem Bosshardtem na Boekanierovi plout tajemnými vodami Waddenzee a vydat se objevovat kouzlo a přírodní krásy Fríských ostrovů Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland a Schiermonnikoog, či zažít dobrodružství Dry Fall: Boekanier je klipper s plochým dnem, což umožňuje manévr řízeného nasednutí na mořské dno v okamžiku jeho obnažení za odlivu.

Boekanier nabízí pohodlné ubytování pro 26 mořeplavců po dvou a po čtyřech. Disponuje plně vybavenou kuchyní, třemi sprchami a třemi toaletami. Jelikož ekosystém moře Waddenzee, neustále odkrývaného a zaplavovaného přílivem a odlivem, je velmi křehký, kapitán Joop Bosshardt provoz lodě uzpůsobil tak, aby jeho dopad na životní prostředí byl co nejmenší. Za to Boekanier získal označení Green Key pro podniky v cestovním ruchu šetrné k životnímu prostředí.