Aldebaran

Domovský přístav: Enkhuizen
Oblast plavby: Waddenzee, IJsselmeer, Frísko, Rotterdam
Typ lodě: Klipper
Délka lodě: 36,30 m
Šířka: 6,10 m
Ponor: 1,05 m
Plocha plachet: 420 qm
Motor: Deutz, 186 HP
Počet osob: 30
Kajuty: 3x2, 6x4
Sprchy: 7
Toalety: 8

Aldebaran je nejjasnější hvězda v souhvězdí Býka a jedna z nejzářivějších hvězd na noční obloze vůbec. Její jméno pochází z arabštiny a znamená Následovník. Aldebaran je také dvoustěžňový holandský říční klipper s plochým dnem z roku 1893.

Byl postaven v Ruijtenbergových loděnicích ve Waspiku pro rodinu Bruynincků z Bredy. Na vodu byl poprvé spuštěn pod jménem Baronie van Breda. Jako nákladní loď převážel koks, brambory a jiný sypký materiál po kanálech a řekách v Nizozemsku, Belgii a Německu. V roce 1912 loď změnila majitele. Stal se jím J. Romijn z Almkerku. Dal plachetnici nové jméno, Spes Salutes, pod nímž se plavila až do konce osmdesátých let.

V roce 1944, během druhé světové války, byla loď zasažena spojeneckou palbou a potopena v přístavu městečka Urk na břehu IJsselmeer. Byla však zachráněna a v roce 1949 byla opět plavbyschopná. O čtyři roky později ji však majitel přebudoval na motorovou loď a odstranil stěžně. Rodina Romijnů loď využívala pro přepravu nákladu až do konce osmdesátých let, kdy ji prodala do šrotu.

V roce 1991 je však Spes Salutes zachráněna skupinou mladých nadšenců, kteří ji během pár let restaurují do původní podoby plachetnice a interiér uzpůsobí pro výletní účely. Ve flotile holandských historických lodí zazáří nová hvězda, Aldebaran.

Aldebaran dnes disponuje veškerým moderním pohodlím, které mohou plachetnice nabídnout: pohodlné kajuty pro 30 osob, 8 toalet a 7 sprch, což je mnohem více, než je u srovnatelných lodí obvyklé, prostorný salón a kuchyň vybavená sporákem s troubou, lednicí, dvěma dřezy, pivní pípou a dostatkem nádobí až pro 50 osob.

Na palubě Aldebaran nabízí dobrodružství při práci s 420 m2 plachet: malý kluiver pro silný vítr, velký kluiver pro vítr slabý, fok, hlavní plachta a vratiplachta. Boční kýly (leeboardy nebo zwaardy) ovládá kapitán elektricky.

Staňte se i vy součástí příběhu lodi Aldebaran a vydejte se s námi na plavbu po holandských grachtech, vnitřním moři IJsselmeer nebo po magické fríské přílivové oblasti Severního moře zvané Waddenzee.