IDEAAL

Domovský přístav: Harlingen
Oblast plavby: Waddenzee, IJsselmeer, Fríská jezera
Typ lodě: Klipper
Délka lodě: 31,50 m
Šířka: 6,38 m
Ponor: 1,2 m
Plocha plachet: 300 qm
Motor: 178 HP
Počet osob: 28
Kajuty: 9x2, 2x3, 1x4
Sprchy: 2
Toalety: 2

Klipper Ideaal si v roce 1926 nechal postavit Willem Frederik Penraad, když svou stávající loď, Jacobu Cornelii, na níž se plavil od roku 1900, předal svým synům Fritzi, Zwierovi a Janovi. V té době již měl Willem Frederik, narozený v roce 1877 na dřevěném říčním člunu s plochým dnem, dost zkušeností, aby mu loděnice Hendrikse te Dodewaard postavily podle jeho pokynů fríský klipper, který by směle mohl nazvat Ideaal. Rozměry lodi totiž dokonale seděly na všechna zdymadla fríských vnitřních vodních cest, aby z moře mohl Penraad dopravovat zboží. Ideaal vozil převážně písek, železo, cement, uhlí, a ke konci své pracovní éry hlavně štěrk. V roce 1957 Willem Frederik Penraad umírá. Roku 1964 jeho synové podnikají s Ideaalem poslední plavbu, z Rheden na Terschelling, kde loď na dlouhou dobu najde stabilní kotviště a stane se domovem svých stárnoucích majitelů na odpočinku. V roce 1990 loď přechází do rukou Jana Idese a po šestnácti letech ji kupuje Arie Jan Koeman, její současný majitel, který tuto monumentální loď přestaví na rekreační účely.

Ideaal je robustní klipper s plochým dnem, na němž se můžete vydat na plavby po vnitřním moři IJsselmeer, fríském vnitrozemí, stejně jako po přílivových oblastech Waddenzee a navštívit okouzlující holandské fríské ostrovy Texel, Vlieland nebo Terschelling. Během plavby můžete pod vedením zkušeného kapitána a jeho pomocníka vyzkoušet práci s plachtami, pozorovat tuleně, tereje, kormorány nebo sviňuchy, případně vyzkoušet neobvyklý manévr řízeného nasednutí na mořské dno při odlivu a po vystoupení z lodi si prohlédnout křehký ekosystém dna Waddenzee zblízka.

Ideaal nabízí pohodlí devíti kajut pro dvě osoby, dvou kajut pro tři a jedné pro skupinu čtyř hostů. Disponuje plně vybavenou kuchyní a prostorným salonem. Je vybaven dvěma toaletami a dvěma sprchami. Teplá voda a ústřední topení po celé lodi je samozřejmostí.